Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

kredi notu hesaplama

Kredi Notu


Kredi notu memleketimiz için yeni bir tarif olsa da yurt dışında oturmuş bir sistemdir. Bu sistemde her insanın kendi kredi notu bulunmakta ve bu kredi notu'na göre insana özel kredi faizi belirlenir. Kredi riski düşük kişiler daha düşük nema oranlarından yararlanırken kredi riski yüksek kişilere daha yüksek oranlarda kredi kullandırılır.

memleketimizde ise bankalar kredi notu hesaplama işlemini sadece kredi tasdik sürecini değerlendirmek amacı ile kullanmaktadır. örneğin kredi başvurusunda bulunduğu güne kadar tüm ödemelerini düzenli yapan bir bireyin kredi notu yüksek olduğu için kredi onayı hemen çıkartılmaktadır. Peki bankalar kredi notu hesaplama işlemini nasıl gerçekleştirir. Bankaların kullanmış olduğu ortak sistem yardımı ile A bankasından kullanmış olduğunuz kredi kartı ödemelerinizi tüm bankalar görebilmektedir. Kredi notu hesaplama işleminde kredi ödemeleriniz, kredi kartı ödemeleriniz, fatura ödemeleriniz, var ise çek senet ödemeleriniz, mal varlığınızı, mesleki yeterliliğiniz ve maaşınız, yaşınız, öğrenim durumunuz bu gibi ayrıcalıklı kriterler ele alınır. Bu kriterlerin tümü özel bir kredi notu hesaplama programında kullanılır ve ortaya sizin kredi notunuz çıkar.
http://www.kredinotum.net/

This is your main content section.

You should delete all of this text and replace it with text of your own. You can modify any text on your page with the Text formatting tools at the top of the page. To add other content, use the Media and Add-ons tabs. If you'd like to change your style template click on Styles. To add or remove pages use the Pages tab.